Олеський замок, Львів


Про нас



  • Львів,

UKR_(01) UKR_(02) UKR_(03) UKR_(04) UKR_(05) UKR_(06) UKR_(07) UKR_(08) UKR_(09) UKR_(10)

Олеський замок на Львівщині — легендарний відгомін віків!

Львівщина — це край, який може пишатися своїми замками. Одним з таких є Олеський замок — найстаріший із збережених замків Львівської області, що розташований на 50-метровому пагорбі в південно-східній частині Бузької низовини.
 
Історики вважають, що заснований він у XIII столітті, коли татарські орди зруйнували городище Пліснеське. Частина уцілілих жителів змогла перебратися в Олесько, де почали будівництво нової фортеці.
 
Історик та львовознавець Ілько Лемко так пише про той період та тогочасні події: «У 1366 році місто перейшло у володіння Олександра Коріатовича. Деякі дослідники згадували, що у 1390 році Папа Боніфацій IX своєю буллою подарував замок Галицькому католицькому єпископові. У 1431-1432 роках широку розголосу набула повстання бояр на чолі з Івашко-Богданом Преслужич з Рогатина, прихильником князя Свидригайла.
 
Гарнізон замку шість тижнів протистояв військам короля Ягайла. У 1605 році Олеський замок і вся округа перейшли у власність руського магната Івана Даниловича. Тоді в замку служив батько Богдана Хмельницького — Михайло. Збереглась романтична легенда, що розповідає про те, ніби шляхтич Адам Жулкевський хотів одружитися з дочкою Даниловича. Під час гри в карти батько дівчини категорично відмовив претенденту і той у розпачі покінчив із собою... У 1636 році рід Даниловича перервався, а його величезні маєтки по споріднених зв’язках відійшли до Якуба Собеському — батькові майбутнього короля Яна III.
 
З особистістю останнього пов’язана ще одна легенда Олеського замку. Хлопчик народився в замку у 1629 році. Під час пологів фортеця була оточена татарами, і до всього почалася сильна гроза. Коли повитуха поклала щойно народженого немовляна мармуровий стіл, вдарив страшний грім, стіл тріснув, а прислуга оглухла. Відразу ж з’явилося пророцтво, що новонароджений буде незвичайною людиною. І справді, Ян III став одним з найвидатніших польських королів.
 
Десять років по тому в замку народився другий майбутній король Польщі — Михайло Корибут Вишневецький. За часів Яна III Собеського замок отримав статус королівської резиденції. Про його оформлення особливо турбувалася дружина короля Марія-Казимира де Аркуйон, відома в польській історії, як Марисенька».
 
В різні часи замок процвітав чи перебував у занепаді. У 1951 році від удару блискавки замок згорів дотла. Його відновлення і повторне відкриття відбулося лише в 1975 році. З того часу це філія Львівської галереї мистецтв і один з найцікавіших музеїв України. Відновлений замок активно використовували в кінематографії: тут знімались фільми «Пастух Янко», «Дике полювання короля Стаха», «Королева Бона», «Три мушкетери», «Борис Годунов».
 
Зараз Олеський замок приймає туристів з усього світу, які хочуть побачити легенду на власні очі. Затишний ресторан поряд, виконаний у відповідному стилі, доповнює весь колорит та ансанбль споруди і запрошує подорожуючих смачно поїсти та набратися сил!

Контакти




  • Адреса :Львів,
  • Телефон :
  • Мейл :
  • Сайт :
  • Facebook :
  • Instagram :
  • Telegram :
  • Tripadvisor :